Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Specialistsjuksköterskan Agnetha Lundberg och flygledarassistenten Erik Bergqvist.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 88-97. Gymnasieskola, Jönköping 97-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö kommun 14-19. Ledamot barn- och utbildningsnämnden 14-18 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:222 av Eric Westroth (SD) 12 januari 2021 Skatten på avfallsförbränning
Interpellationsdebatt 2020/21:223 av Angelica Lundberg (SD) 12 januari 2021 Avfallsförbränningsskatten
Interpellationsdebatt 2020/21:81 av Angelica Lundberg (SD) 10 november 2020 Åtgärder för resekonsumenter
Interpellationsdebatt 2020/21:63 av Angelica Lundberg (SD) 3 november 2020 Ett centralt skuldregister

Avfallsförbränningsskatten

Interpellation 2020/21:223 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2020/21:223 Avfallsförbränningsskatten av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 april 2020 trädde den nya skatten på avfallsförbränning 2019:1274 i kraft. Lagen syftar till att beskatta det avfall som förs in till en avfallsförbränningsanläggning eller en samförbränningsanläggning.

Inlämnad: 2020-12-07 Svarsdatum: 2021-01-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:223 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avfallsförbränningsskatten

Skatten på avfallsförbränning

Interpellation 2020/21:222 av Eric Westroth (SD)

Interpellation 2020/21:222 Skatten på avfallsförbränning av Eric Westroth SD till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har infört en skatt på avfallsförbränning, vagt motiverad med klimathänsyn och strävan efter nollutsläpp år 2045. Tidsplanen är att trappa upp skatten till 125 kronor per ton avfall år 2022.

Inlämnad: 2020-12-07 Svarsdatum: 2021-01-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:222 av Eric Westroth (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skatten på avfallsförbränning

Åtgärder för resekonsumenter

Interpellation 2020/21:81 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2020/21:81 Åtgärder för resekonsumenter av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Lena Micko S Resebranschen är under enorma påfrestningar på grund av effekterna av coronapandemin och uppskattas vara den mest drabbade av alla branscher. Konsumenter, företag och anställda har drabbats. En stor andel anställda

Inlämnad: 2020-10-22 Svarsdatum: 2020-11-10 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2020/21:81 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för resekonsumenter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se