Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Specialistsjuksköterskan Agnetha Lundberg och flygledarassistenten Erik Bergqvist.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 88-97. Gymnasieskola, Jönköping 97-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö kommun 14-19. Ledamot barn- och utbildningsnämnden 14-18 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:222 av Eric Westroth (SD) 12 januari 2021 Skatten på avfallsförbränning
Interpellationsdebatt 2020/21:223 av Angelica Lundberg (SD) 12 januari 2021 Avfallsförbränningsskatten
Interpellationsdebatt 2020/21:81 av Angelica Lundberg (SD) 10 november 2020 Åtgärder för resekonsumenter
Interpellationsdebatt 2020/21:63 av Angelica Lundberg (SD) 3 november 2020 Ett centralt skuldregister

Konsumenttrygghet vid egenimport

Skriftlig fråga 2020/21:978 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2020/21:978 Konsumenttrygghet vid egenimport av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Lena Micko S Det föreligger flera problem kring konsumenttrygghet gällande nätshopping av produkter från länder utanför EU, inte minst när det gäller produktsäkerhet. Sverigedemokraterna har tidigare påtalat problem kring säkerhetsrisker

Inlämnad: 2020-12-10 Svarsdatum: 2020-12-28 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2020/21:978 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 87 kB)

Konsumentförtroende för handelns datainsamling

Skriftlig fråga 2020/21:971 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2020/21:971 Konsumentförtroende för handelns datainsamling av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Lena Micko S Konsumenters förtroende för handelns datainsamling är lågt. Det har visat sig i undersökningar inom ett projekt vid Lunds universitet, i samverkan med Handelsrådet. Inom projektet har relationen mellan

Inlämnad: 2020-12-10 Svarsdatum: 2020-12-28 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2020/21:971 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2020/21:50 Skadeståndets omfattning vid finansiell rådgvning

Motion 2020/21:3785 av Angelica Lundberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3785 av Angelica Lundberg m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:50 Skadeståndets omfattning vid finansiell rådgvning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag som innebär att omvänd bevisbörda ska gälla


Utskottsberedning: 2020/21:CU15

Motion 2020/21:3785 av Angelica Lundberg m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3785 av Angelica Lundberg m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se