Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Specialistsjuksköterskan Agnetha Lundberg och flygledarassistenten Erik Bergqvist.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 88-97. Gymnasieskola, Jönköping 97-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö kommun 14-19. Ledamot barn- och utbildningsnämnden 14-18 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:222 av Eric Westroth (SD) 12 januari 2021 Skatten på avfallsförbränning
Interpellationsdebatt 2020/21:223 av Angelica Lundberg (SD) 12 januari 2021 Avfallsförbränningsskatten
Interpellationsdebatt 2020/21:81 av Angelica Lundberg (SD) 10 november 2020 Åtgärder för resekonsumenter
Interpellationsdebatt 2020/21:63 av Angelica Lundberg (SD) 3 november 2020 Ett centralt skuldregister

Oskäliga avgifter vid annonsering av bostäder

Skriftlig fråga 2018/19:873 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2018/19:873 Oskäliga avgifter vid annonsering av bostäder av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S När man i dag som bostadssäljare anlitar en mäklare för att sälja sin bostad är det mäklaren som ansvarar för annonseringen. Sättet mäklarna marknadsför en bostadsförsäljning på har förändrats rejält

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-20 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:873 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 89 kB)

Utsläpp från solceller

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2018/19:850 Utsläpp från solceller av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sveriges elproduktion består till största del av vattenkraft och kärnkraft som tillsammans svarar för 80 procent av den totala produktionen av el. Det är säker och ren el, något som många länder eftersträvar. Regeringen

Inlämnad: 2019-07-12 Svarsdatum: 2019-07-30 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 88 kB)

Avvikande personnummer

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:296 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-09-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avvikande personnummer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se