Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Specialistsjuksköterskan Agnetha Lundberg och flygledarassistenten Erik Bergqvist.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 88-97. Gymnasieskola, Jönköping 97-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö kommun 14-19. Ledamot barn- och utbildningsnämnden 14-18 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD) 24 september 2019 Avvikande personnummer
Interpellationsdebatt 2018/19:164 av Angelica Lundberg (SD) 3 maj 2019 Obligatorisk medling vid separation
Debatt om förslag 2018/19:CU7 10 april 2019 Familjerätt
Debatt om förslag 2018/19:CU10 4 april 2019 Konsumenträtt

Säkrade livsmedelskontroller

Skriftlig fråga 2020/21:1118 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2020/21:1118 Säkrade livsmedelskontroller av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Nyligen rapporterades att livsmedelskontrollerna påverkas negativt av coronapandemin. Det är av största vikt att ansvariga myndigheter försäkrar konsumenter att kontrollerna av livsmedel fungerar och utförs. Enligt

Inlämnad: 2020-12-18 Svarsdatum: 2021-01-04 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1118 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Konsumentperspektiv på svenska särregler

Skriftlig fråga 2020/21:1064 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2020/21:1064 Konsumentperspektiv på svenska särregler av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Lena Micko S Särregler såsom kemikalieskatten medför flera problem inom många branscher i Sverige. Detta drabbar återförsäljare, vilket ger höga slutpriser till kunder. Ett exempel är branschen som säljer spelkonsoler,

Inlämnad: 2020-12-17 Svarsdatum: 2021-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1064 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 88 kB)

Konsumentskydd vid resebolags konkurser

Skriftlig fråga 2020/21:1022 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2020/21:1022 Konsumentskydd vid resebolags konkurser av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Lena Micko S Det finns behov av att se över reglerna för resegarantin. Skyddet i resegarantilagen är i dag avsett för paketresor, och vid inställda resor på grund av arrangörens insolvens kan lagen tas i anspråk. Det finns

Inlämnad: 2020-12-15 Svarsdatum: 2020-12-30 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1022 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se