Angelika Bengtsson (SD)

Angelika Bengtsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 63
Titel Dansare
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelika.bengtsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 – 2018-12-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Socionomen Christer Bengtsson och dans- och idrottsläraren Zofia Chaszkies.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraterna i Malmö 11-16. Suppleant, Sverigedemokraterna Syd 13-16. Ledamot, Sverigedemokraterna Härryda 16-. Suppleant, Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra 16-.
  • Utbildning

    Kungliga Svenska balettskolan, inriktning klassisk balett, Stockholm 06-09.
  • Anställningar

    Frilansande dansare 09-11. Reseledare och platschef 11-12. Danslärare 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2019/20:2629 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2629 av Aron Emilsson m.fl. SD Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund För Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2019/20:KrU1

Motion 2019/20:2629 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 109 kB) Motion 2019/20:2629 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 174 kB)

Ökade insatser för det förebyggande arbetet mot självmord

Motion 2019/20:1583 av Angelika Bengtsson (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:1583 av Angelika Bengtsson SD Ökade insatser för det förebyggande arbetet mot självmord Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetet med självmordsförebyggande åtgärder bör bli en prioriterad fråga och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:1583 av Angelika Bengtsson (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:1583 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 80 kB)

Tillståndsplikt för utförande av laserbehandling

Motion 2019/20:1580 av Angelika Bengtsson (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:1580 av Angelika Bengtsson SD Tillståndsplikt för utförande av laserbehandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa tillstånd för att få utföra laserbehandling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skönhetsbranschen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:1580 av Angelika Bengtsson (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:1580 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se