Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 223
Titel Skolledare/Rektor.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865961
E-post ann-charlotte.hammar.johnsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-18, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet 14- och miljö- och jordbruksutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap och hushållslärarutbildning, Umeå universitet 85-87. Historia, religion och geografi, Linköpings universitet 87-90. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90. Nationalekonomi, Göteborgs universitet 92. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14 och suppleant 19-. Ledamot, insynsrådet, Patent- och registreringsverket 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Långtidssjuka i covid-19

Skriftlig fråga 2020/21:756 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2020/21:756 Långtidssjuka i covid-19 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I en fråga till statsrådet Ardalan Shekarabi i oktober nu 2020 lyfte jag frågan om risken för personer som drabbats av covid-19 att bli utförsäkrade efter 180 dagar. Jag lyfte innebörden att en pandemi är

Inlämnad: 2020-11-27 Svarsdatum: 2020-12-09 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2020/21:756 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 91 kB)

Minimistraffen för misshandel och rån

Skriftlig fråga 2020/21:525 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2020/21:525 Minimistraffen för misshandel och rån av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Under helgen den 30 oktober till den 31 oktober kunde vi på sociala medier följa inlägg om personer, en ung man och en ung tjej, som varit med om två skilda incidenter i det

Inlämnad: 2020-11-16 Svarsdatum: 2020-11-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:525 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 87 kB)

En tunnel mellan Helsingborg och Helsingör

Skriftlig fråga 2020/21:523 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2020/21:523 En tunnel mellan Helsingborg och Helsingör av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S En grundläggande förutsättning för vårt lands möjligheter att vara en tillväxtmotor tillsammans med industrin och företagen samt att ge förutsättning för arbetspendling är landets

Inlämnad: 2020-11-16 Svarsdatum: 2020-11-25 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:523 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se