Ann-Christin Ahlberg (S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 19
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05- (ersättare 050118-060731). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 05-10, arbetsmarknadsutskottet 05-06 och försvarsutskottet 10-14. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Avdelningsföreståndaren Rolf Thörnqvist och ekonomibiträdet Ulla-Britt Thörnqvist, f. Lindvall.
  • Utbildning

    Grundskola, Borås, slutår 73. Yrkesutbildning, dagbarnvårdare, Tranemo kommun 81 och barnskötare, slutår 88. Fackliga utbildningar och kortare högskoleutbildningar.
  • Anställningar

    Affärsbiträde. Sömmerska. Fabriksarbetare. Dagbarnvårdare. Barnskötare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 02-06. Ledamot, lokalförsörjningsnämnden och IBAB 98-02. Göta kommundelsnämnd 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partidistrikts styrelse, Södra Älvsborgs 06-. Sammankallande, valberedningen i Kommunals avdelning Vänerväst, sektion Borås 08-. Ledamot, ABF-distriktet. Ordförande, ABF Sjuhärad.
  • Bostadsort

    Borås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En bättre utbildning möjliggör ett bättre arbetsliv

Motion 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. S En bättre utbildning möjliggör ett bättre arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om matchningsproblematiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. (S) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. (S) (pdf, 105 kB)

Missa inte kvinnorna, jämställdheten och kooperativen i demokratioffensiven och den feministiska biståndspolitiken

Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Missa inte kvinnorna, jämställdheten och kooperativen i demokratioffensiven och den feministiska biståndspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att jämställdhetens och kooperationens kraft för


Utskottsberedning: 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Kooperativa företag som fristående aktörer för jobbskapande och integration

Motion 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. S Kooperativa företag som fristående aktörer för jobbskapande och integration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kooperativa företag som lokala fristående aktörer inom jobbskapande och integration och tillkännager


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se