Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 165
Titel Vårdbiträde/redovisningsassistent.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-christine.utterstedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-01-15
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18-, socialutskottet 18-, skatteutskottet 18-, näringsutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 19- och finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Montagechefen Eigel From och hemmafrun/verkstadsarbetaren Kerstin From.
  • Utbildning

    Grundskola, Fjärdhundra, slutår 88. Gymnasieskola, social service, Westerlundska gymnasiet, Enköping, slutår 90. Högre administrativ utbildning, redovisningsassistent, Västerås.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Enköping/Västerås. Konferensvärdinna, Enköping. Restaurangbiträde, Västerås. Assistent i skolan, Västerås. Djurskötare, Enköping. Städerska, Västerås. Kokerska, Västerås. Oppositionsråd, Västerås kommun 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Landstingsfullmäktig, Västmanlands län 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Västerås -18. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Västmanland -18. Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Integrationen

Interpellation 2021/22:479 av Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Interpellation 2021/22:479 Integrationen av Ann-Christine From Utterstedt SD till Statsrådet Anders Ygeman S Under decennier har Sverige tagit emot en stor mängd invandrare som kommit att stanna i vårt land. Detta ställer stora krav på att vi kan erbjuda ett ansvarsfullt mottagande. Det är fördelaktigt om det finns arbeten

Inlämnad: 2022-05-04 Svarsdatum: 2022-06-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2021/22:479 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Integrationen

med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021

Motion 2021/22:4679 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4679 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om koordinerad lagstiftning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2021/22:UU5
Riksdagsbeslut (47 yrkanden): 47 avslag

Motion 2021/22:4679 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 103 kB) Motion 2021/22:4679 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 166 kB)

Utrikes födda kvinnors etablering

Interpellation 2021/22:446 av Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Interpellation 2021/22:446 Utrikes födda kvinnors etablering av Ann-Christine From Utterstedt SD till Statsrådet Anders Ygeman S Sverige har under lång tid haft en hög invandring till landet. För att detta ska fungera på ett bra sätt ställs höga krav på samhällets olika delar. De invandrare som bedöms ha skäl att stanna

Inlämnad: 2022-04-07 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2021/22:446 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utrikes födda kvinnors etablering

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.