Ann-Sofie Alm (M)

Ann-Sofie Alm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 229
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.alm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-13 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:286 av Ann-Sofie Alm (M) 7 februari 2020 Lärarnas arbetsmiljö
Debatt om förslag 2019/20:SfU3 13 december 2019 Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn
Interpellationsdebatt 2019/20:148 av Ann-Sofie Alm (M) 6 december 2019 Måluppfyllnad i livsmedelsstrategin
Interpellationsdebatt 2019/20:149 av Ann-Sofie Alm (M) 6 december 2019 Resursfördelningen till migrationsdomstolarna

Lärarnas arbetsmiljö

Interpellation 2019/20:286 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2019/20:286 Lärarnas arbetsmiljö av Ann-Sofie Alm M till Utbildningsminister Anna Ekström S Flera remissinstanser riktade svidande kritik mot regeringens förslag om gymnasielagen. Vi minns hur Lagrådet uttalade att gränsen här har nåtts för vad som är acceptabelt i fråga om hur lagstiftning kan utformas.Likafullt

Inlämnad: 2020-01-27 Svarsdatum: 2020-02-07 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:286 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lärarnas arbetsmiljö

Lärarnas arbetsmiljö

Interpellation 2019/20:225 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2019/20:225 Lärarnas arbetsmiljö av Ann-Sofie Alm M till Utbildningsminister Anna Ekström S Flera remissinstanser riktade svidande kritik mot regeringens förslag om gymnasielagen. Vi minns hur Lagrådet uttalade att gränsen här har nåtts för vad som är acceptabelt i fråga om hur lagstiftning kan utformasLikafullt

Inlämnad: 2019-12-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:225 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 84 kB)

Rena stränder

Skriftlig fråga 2019/20:644 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:644 Rena stränder av Ann-Sofie Alm M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP De senaste veckorna har det flutit i land stora mängder paraffin på kusterna i Småland, Blekinge och på Öland. Varje dag flyter ofattbart stora mängder med plast och skräp från all världens hörn i land upp på kusterna i

Inlämnad: 2019-12-13 Svarsdatum: 2020-01-15 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:644 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se