Ann-Sofie Alm (M)

Ann-Sofie Alm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 229
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.alm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-13 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:284 av Hans Rothenberg (M) 24 september 2019 Momsbeläggning av sjukvårdstjänster
Interpellationsdebatt 2018/19:275 av Saila Quicklund (M) 24 september 2019 Straffbeskattning av folket på landsbygden
Interpellationsdebatt 2018/19:272 av Jan Ericson (M) 24 september 2019 Skattebelastningen på privatbilismen
Frågestund 19 september 2019 Frågestund

med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande

Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ytterligare förslag vad avser


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 87 kB)

Nyttoeffekter av en upprustning av Bohusbanan

Motion 2019/20:2647 av Ann-Sofie Alm (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2647 av Ann-Sofie Alm M Nyttoeffekter av en upprustning av Bohusbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda nyttoeffekterna av en upprustad bohusbana på kort och lång sikt och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2647 av Ann-Sofie Alm (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2647 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 70 kB)

Järnvägslänk mellan Oslo, Fyrstadsregionen, Göteborg och Köpenhamn

Motion 2019/20:2643 av Ann-Sofie Alm (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2643 av Ann-Sofie Alm M Järnvägslänk mellan Oslo, Fyrstadsregionen, Göteborg och Köpenhamn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att möjligheten till en snabb, smidig och seriös järnvägslänk mellan Oslo, Fyrstadsregionen, Göteborg och Köpenhamn


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2643 av Ann-Sofie Alm (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2643 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se