Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 322
Titel Lärare Ma/NO
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.lifvenhage[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-05-10 – 2020-01-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2020-01-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-01-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 5 december 2019 Frågestund
Frågestund 14 november 2019 Frågestund

med anledning av prop. 2019/20:53 Underskott i förhållande till elnätsföretagens intäktsramar för tillsynsperioden 2012–2015

Motion 2019/20:3477 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3477 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:53 Underskott i förhållande till elnätsföretagens intäktsramar för tillsynsperioden 20122015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med det aviserade


Utskottsberedning: 2019/20:NU9

Motion 2019/20:3477 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3477 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Bättre matchning inför yrkesval

Skriftlig fråga 2019/20:686 av Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Fråga 2019/20:686 Bättre matchning inför yrkesval av Ann-Sofie Lifvenhage M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Vi ser i dag en stor brist på behöriga och skickliga lärare ute i våra skolor i riket i stort. En alltför stor andel av våra högskolor och universitet får inte ut studenter i den takt som vore önskvärt, och än

Inlämnad: 2019-12-18 Svarsdatum: 2020-01-02 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2019/20:686 av Ann-Sofie Lifvenhage (M) (pdf, 88 kB)

Spårlägen

Skriftlig fråga 2019/20:664 av Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Fråga 2019/20:664 Spårlägen av Ann-Sofie Lifvenhage M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Vi ser i dag att allt fler arbetstillfällen samlas i och omkring våra storstäder samtidigt som det råder bostadsbrist just där. Med en fungerande kollektivtrafik skulle områden inom rimliga pendlingsavstånd lätta på bostadstrycket.

Inlämnad: 2019-12-18 Svarsdatum: 2020-01-09 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:664 av Ann-Sofie Lifvenhage (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se