Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 322
Titel Lärare Ma/NO
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.lifvenhage[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-05-10 – 2020-01-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-17 – 2020-01-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-01-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant näringsutskottet 19- och trafikutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Företagaren Kenth Bergström och läraren Harriet Bergström.
  • Utbildning

    Västergårdsgymnasiet, Södertälje, slutår -95. Lärarhögskolan, Stockholm 96-00.
  • Anställningar

    Butiksbiträde ICA, 94-96 Lärare, Gnesta kommun, 96-. Kommunalråd i opposition, Gnesta, 10-14. Kommunalråd i majoritet, Gnesta kommun, 15-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gnesta 00-. Ledamot, kommunstyrelsen 04. Ledamot, servicenämnden 97-98. Ledamot, miljö- och byggnämnden 98-04. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 04-12. Ledamot, socialnämnden 12-19. Ledamot, regionstyrelsen, Södermanlands län. Kollektivtrafikmyndigheten, Södermanlands län.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna Gnesta 96-. IFK Gnesta 97-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 5 december 2019 Frågestund
Frågestund 14 november 2019 Frågestund

med anledning av prop. 2019/20:117 Förutsättningar för etableringsjobb och vissa frågor om kontroll inom den arbetsmarknadspolitiska verksamheten

Motion 2019/20:3552 av Mats Green m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3552 av Mats Green m.fl. M, KD med anledning av prop. 2019/20:117 Förutsättningar för etableringsjobb och vissa frågor om kontroll inom den arbetsmarknadspolitiska verksamheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en tydlig granskningsfunktion


Utskottsberedning: AU

Motion 2019/20:3552 av Mats Green m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3552 av Mats Green m.fl. (M, KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av skr. 2019/20:73 Riksrevisionens rapport om stöd till start av näringsverksamhet - långsiktiga effekter och Arbetsförmedlingens arbetssätt

Motion 2019/20:3500 av Mats Green m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3500 av Mats Green m.fl. M, KD med anledning av skr. 2019/20:73 Riksrevisionens rapport om stöd till start av näringsverksamhet långsiktiga effekter och Arbetsförmedlingens arbetssätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör


Utskottsberedning: 2019/20:AU11

Motion 2019/20:3500 av Mats Green m.fl. (M, KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3500 av Mats Green m.fl. (M, KD) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2019/20:53 Underskott i förhållande till elnätsföretagens intäktsramar för tillsynsperioden 2012-2015

Motion 2019/20:3477 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3477 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:53 Underskott i förhållande till elnätsföretagens intäktsramar för tillsynsperioden 20122015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med det aviserade


Utskottsberedning: 2019/20:NU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3477 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3477 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se