Anna Åkerhielm (M)

Anna Åkerhielm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ersättning till vigselförättare

Skriftlig fråga 2001/02:1268 av Åkerhielm, Anna (m)

den 30 maj Fråga 2001/02:1268 av Anna Åkerhielm m till justitieminister Thomas Bodström om ersättning till vigselförättare Personer som förrättar borgerliga vigslar och registrerar partnerskap erhåller en ersättning enligt gällande förordning SFS 1985:1113 om 110 kr för den första förättningen under en dag och därefter

Inlämnad: 2002-05-30 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2001/02:Fi45 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi45 av Gunnar Hökmark m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 2 Kommunal självstyrelse 3 3 Att jämföra kommuner 5 4 Kommunala företag och skatteplanering 7 5 Kommunsektorns


Utskottsberedning: 2001/02:FiU19
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , ,

regional momsbefrielse

Skriftlig fråga 2001/02:1088 av Åkerhielm, Anna (m)

den 19 april Fråga 2001/02:1088 av Anna Åkerhielm m till statsrådet Leif Pagrotsky om regional momsbefrielse I Sydvenska Dagbladet den 17 april står att läsa om hur den danska vägmomsen drabbar svenska bussbolag. Danmark har ett mycket byråkratiskt system för vägmoms, riktat enbart mot utländska bussföretag. Svenska

Inlämnad: 2002-04-19 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.