Anna Åkerhielm (M)

Anna Åkerhielm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration, m.m.

Motion 1996/97:Sf35 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Sf35 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration m.m. Propositionen I propositionen föreslår regeringen att kompensationsnivåerna i sjukförsäkringen och föräldraförsäkringen höjs från nuvarande 75 till


Utskottsberedning: -----------------1996/97:SfU12
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1996/97:118 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 1996/97:Fi91 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi91 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av skr. 1996/97:118 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Inledning Regeringens skrivelse har detta år utvecklats innehållsligt, vilket vi finner positivt eftersom vi föregående år efterlyste en mer ingående redovisning av utvecklingstendenser


Utskottsberedning: ---------------1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi59 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi59 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition Sammanfattning I denna motion redovisas våra förslag avseende kommunsektorn med anledning av regeringens ekonomiska vårproposition. Kommunalskatten är den direkta skatt som utgör den största


Utskottsberedning: ----------1996/97:FiU15 1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.