Anna Åkerhielm (M)

Anna Åkerhielm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

platser på SIS-institutioner

Skriftlig fråga 1999/2000:1362 av Åkerhielm, Anna (m)

den 28 augusti Fråga 1999/2000:1362 av Anna Åkerhielm m till socialminister Lars Engqvist om platser på SIS-institutioner Sedan 1998 har Helsingborgs stad noterat och påtalat ökade svårigheter att få tillgång till plats på s.k. 12-hem i södra Sverige. Våren 1999 togs kontakt med såväl Socialstyrelsen som Socialdepartementet

Inlämnad: 2000-08-28 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ängelholm-Helsingborgs flygplats

Skriftlig fråga 1999/2000:1361 av Åkerhielm, Anna (m)

den 28 augusti Fråga 1999/2000:1361 av Anna Åkerhielm m till näringsminister Björn Rosengren om Ängelholm-Helsingborgs flygplats I en nyligen publicerad årlig rapport från Luftfartsverket får Ängelholm-Helsingborgs flygplats bottenbetyg. Både resande och piloter har intervjuats. De resande klagar på dålig allmänservice

Inlämnad: 2000-08-28 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället

Motion 1999/2000:Fi58 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi58 av Hökmark, Gunnar m med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället Propositionen I propositionen föreslås att upphandlade enheter skall få möjlighet att tillåta att anbud och anbudsansökningar lämnas genom elektronisk överföring eller på annat


Utskottsberedning: -2000/01:FiU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.