Anna Grönlund Krantz (FP)

Anna Grönlund Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Norrbottens län
Titel nationalekonom
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-09
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ungdomsarbetslöshet i Norrbotten

Skriftlig fråga 2005/06:2078 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 29 augusti Fråga 2005/06:2078 av Anna Grönlund Krantz fp till statsminister Göran Persson s Ungdomsarbetslöshet i Norrbotten I riket är 8,4 av ungdomarna utan ett jobb, en skrämmande hög siffra. I Norrbotten är siffran än högre, 12,7 Och på många orter runtomkring i länet är ungdomsarbetslösheten närmare 20 I

Inlämnad: 2006-08-29 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Skogsbränder

Skriftlig fråga 2005/06:2025 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 16 augusti Fråga 2005/06:2025 av Anna Grönlund Krantz fp till statsrådet Ulrica Messing s Skogsbränder Måndagen den 14 augusti härjade skogsbränder på minst fem ställen i Norrbotten, varav en av bränderna drabbade Muddus nationalpark. Bränderna leder till stor förödelse på skogen, men skapar också stor oro

Inlämnad: 2006-08-16 Besvarare: Leni Björklund (S)

Torg- och marknadshandel

Skriftlig fråga 2005/06:1875 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 26 juni Fråga 2005/06:1875 av Anna Grönlund Krantz fp till näringsminister Thomas Östros s Torg- och marknadshandel Torg- och marknadshandeln är ett vanligt förekommande och uppskattat inslag i Sommar-Sverige. Varje år arrangeras omkring 700 marknader i Sverige. Marknadshandlarna är dock oroade för hur deras framtid

Inlämnad: 2006-06-26 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.