Anna Grönlund Krantz (FP)

Anna Grönlund Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Norrbottens län
Titel nationalekonom
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-09
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

skydd för orörda älvar

Interpellation 2004/05:240 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 3 december Interpellation 2004/05:240 av Anna Grönlund Krantz fp till statsrådet Lena Sommestad om skydd för orörda älvar Statsrådet uttalade vid ett besök i Norrbotten den 1 december ett önskemål om en fortsatt utbyggnad av vattenkraften. Liknande önskemål har också kommit från det statliga bolaget Vattenfall

Inlämnad: 2004-12-03 Besvarare: Lena Sommestad (S)

småföretagarpolitik

Interpellation 2004/05:238 av Grönlund Krantz, Luleå, Anna (fp)

den 3 december Interpellation 2004/05:238 av Anna Grönlund Krantz fp till näringsminister Thomas Östros om småföretagarpolitik Socialdemokratiska regeringen har ibland varit för njugg mot småföretagen. Det är dags att vi ändrar attityd, sade Sveriges nye finansminister Pär Nuder nyligen i socialdemokraternas partitidning

Inlämnad: 2004-12-03 Besvarare: Thomas Östros (S)

hushållsnära tjänster

Interpellation 2004/05:199 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 23 november Interpellation 2004/05:199 av Anna Grönlund Krantz fp till finansminister Pär Nuder om hushållsnära tjänster Sänkta skatter för att ge hushållen möjlighet att köpa hushållsnära tjänster såsom tapetsering, golvläggning och städning det är en fråga som har debatterats i snart 15 år i Sverige. Men dessvärre

Inlämnad: 2004-11-23 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.