Anna Grönlund Krantz (FP)

Anna Grönlund Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Norrbottens län
Titel nationalekonom
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-09
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

polisbristen i Norrbotten

Skriftlig fråga 2002/03:1226 av Grönlund, Anna (fp)

den 14 juli Fråga 2002/03:1226 av Anna Grönlund fp till justitieminister Thomas Bodström om polisbristen i Norrbotten Polisbristen i Sverige är ett känt faktum. Och i vissa delar av landet, exempelvis i Norrbotten, är situationen akut. 49 av de poliser som arbetar i de mer glest bebyggda områdena kan inte räkna med

Inlämnad: 2003-07-14 Besvarare: Thomas Bodström (S)

planer för ett Norrlandsnav

Skriftlig fråga 2002/03:1196 av Grönlund, Anna (fp)

den 30 juni Fråga 2002/03:1196 av Anna Grönlund fp till statsrådet Ulrica Messing om planer för ett Norrlandsnav I dagarna var det premiärtur för det nya flygbolag som trafikerar bland annat linjen GällivareStockholm. Efter en mödosam upphandling där regeringen försökt att införa trafikplikt på sträckor där det i dag

Inlämnad: 2003-06-30 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2002/03:128 Företrädaransvar m.m.

Motion 2002/03:Sk21 av Anna Grönlund m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Sk21 av Anna Grönlund m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:128 Företrädaransvar m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att mål om betalningsskyldighet skall handläggas av förvaltningsdomstol. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i


Utskottsberedning: 2003/04:SkU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.