Anna Lindgren (M)

Anna Lindgren (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel adjunkt
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-21 – 1992-11-20
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1992-10-21 – 1992-11-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:113 av Lindgren, Anna (m) 22 november 2004 fri rörlighet för kultur och kulturarbetare inom EU
Allmänpolitisk debatt 13 oktober 2004 -
Interpellationsdebatt 2002/03:365 av Lindgren, Anna (m) 26 maj 2003 konstnärers pensionsvillkor

med anledning av prop. 2005/06:155 Makt att forma samhället och sitt eget liv – nya mål i jämställdhetspolitiken

Motion 2005/06:A4 av Anders G Högmark m.fl. (m)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om makt och inflytande. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ekonomisk jämställdhet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om obetalt hem-


Utskottsberedning: 2005/06:AU11
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2005/06:A4 av Anders G Högmark m.fl. (m) (doc, 97 kB)

med anledning av prop. 2005/06:192 Lära, växa, förändra – Regeringens folkbildningsproposition

Motion 2005/06:Kr38 av Gunilla Tjernberg m.fl. (kd, m, fp, c)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om en bibehållen ordning av statens syften med folkbildning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om ambitionen att minska behovet av det individuella programmet genom att


Utskottsberedning: 2005/06:KrU14
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2005/06:Kr38 av Gunilla Tjernberg m.fl. (kd, m, fp, c) (doc, 73 kB)

med anledning av prop. 2005/06:192 Lära, växa, förändra – Regeringens folkbildningsproposition

Motion 2005/06:Kr37 av Kent Olsson m.fl. (m)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en definition av vad som är folkbildning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utvärdering av folkbildningen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i


Utskottsberedning: 2005/06:KrU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:Kr37 av Kent Olsson m.fl. (m) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se