Anna Sibinska (MP)

Anna Sibinska (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 226
Titel Lärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.sibinska[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-10-03 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-04-26 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för ökad psykisk hälsa hos unga

Motion 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. MP Åtgärder för ökad psykisk hälsa hos unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SoU UbU 2019/20:KrU7 2019/20:SoU5

Motion 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 97 kB)

Stärkt biblioteksväsende

Motion 2019/20:2898 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2898 av Anna Sibinska och Mats Berglund båda MP Stärkt biblioteksväsende Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att få den nationella biblioteksstrategin på plats och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2019/20:2898 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2898 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP) (pdf, 81 kB)

Podden som den nya kulturtidskriften

Motion 2019/20:2897 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2897 av Anna Sibinska och Mats Berglund båda MP Podden som den nya kulturtidskriften Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att podcaster i hög utsträckning i dag kan fylla samma funktion som kulturtidskrifter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: KrU

Motion 2019/20:2897 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2897 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se