Anne-Marie Pålsson (M)

Anne-Marie Pålsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2005-11-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-05-21
    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2007-05-21 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2005-11-16
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-03-11 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2010-10-19
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2002-11-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Familjernas arbetstider

Interpellation 2007/08:674 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 12 maj Interpellation 2007/08:674 Familjernas arbetstider av Anne-Marie Pålsson m till socialminister Göran Hägglund kd Regeringen har vid flera tillfällen uttryckt en ambition att arbetsutbudet ska öka och detta även bland kvinnor, oavsett utbildning och civilstånd. Ur strikt kortsiktig ekonomisk synvinkel

Inlämnad: 2008-05-12 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

EU:s energipolitik

Interpellation 2007/08:659 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 8 maj Interpellation 2007/08:659 EU:s energipolitik av Anne-Marie Pålsson m till näringsminister Maud Olofsson c I regeringens skrivelse Årsboken om EU skr. 2007/08:85 redogör regeringen för sin syn på EU. I avsnittet om energipolitiken för EU betonas bland annat fördelarna med skapandet av en gemensam marknad

Inlämnad: 2008-05-08 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU:s energipolitik

Värnskatten

Interpellation 2007/08:658 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 8 maj Interpellation 2007/08:658 Värnskatten av Anne-Marie Pålsson m till finansminister Anders Borg m 17 moderata kommunstyrelseordförande begärde på DN Debatt att regeringen skulle infria sitt vallöfte att ta bort värnskatten. Svaret kom snabbt. Det är inte aktuellt att ta bort värnskatten under innevarande

Inlämnad: 2008-05-08 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se