Anne Oskarsson (SD)

Anne Oskarsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 60
Född år 1946
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anne.oskarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SfU22 7 maj 2019 Pensioner
Debatt om förslag 2018/19:SfU2 19 december 2018 Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2019/20:2625 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2625 av Jimmy Ståhl m.fl. SD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Sverige har på många sätt betydande utmaningar och detta gäller


Utskottsberedning: 2019/20:TU1

Motion 2019/20:2625 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 86 kB) Motion 2019/20:2625 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 130 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. SD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Den senaste tidens samhällsutveckling har


Utskottsberedning: 2019/20:SkU1

Motion 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Språk- och kulturkännedom för en tryggare ålderdom

Motion 2019/20:1448 av Anne Oskarsson (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:1448 av Anne Oskarsson SD Språk- och kulturkännedom för en tryggare ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att personal inom äldreomsorgen ska ha god kännedom om den äldres språk, kulturella traditioner och normer och tillkännager detta


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:1448 av Anne Oskarsson (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:1448 av Anne Oskarsson (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se