Annelie Karlsson (S)

Annelie Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 224
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annelie.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare
    • Valberedningen

    • Vice ordförande
    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2019-01-31 –
    • Vice gruppledare 2018-10-09 – 2019-01-31
    • Vice gruppledare 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2019-02-05 –
    • Ledamot 2014-09-29 –
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2019-02-15 –
    • Ledamot 2016-01-01 – 2018-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-04-10 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2019-01-31 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 – 2019-03-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-01-31 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-01-31 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14 och socialförsäkringsutskottet 10-14. Ledamot valberedningen 14- och riksdagens ansvarsnämnd 16-.
  • Utbildning

    2-årigt gymnasium.
  • Anställningar

    Kapp Ahl i Kristianstad och Handelsanställdas förbund.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens ansvarsnämnd.
  • Bostadsort

    Kristianstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

E-recept i hela Norden

Motion 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. S E-recept i hela Norden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att nordiska medborgare ska kunna hämta ut e-recept i hela Norden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det ska vara enkelt att resa,


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Rättvisare skatter

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. S Rättvisare skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur en likformig beskattning av förvärvsinkomster kan återinföras inom ramen för en reformering av skattesystemet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SkU

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Skåne län som en riksdagsvalkrets

Motion 2019/20:2345 av Niklas Karlsson och Annelie Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:2345 av Niklas Karlsson och Annelie Karlsson båda S Skåne län som en riksdagsvalkrets Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skåne län ska utgöra en valkrets i valet till Sveriges riksdag och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: KU

Motion 2019/20:2345 av Niklas Karlsson och Annelie Karlsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2345 av Niklas Karlsson och Annelie Karlsson (båda S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se