Annica Hjerling (MP)

Annica Hjerling (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-21

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning 1 Nollutsläpp från transporter 1.1 Utfasning av fossila bränslen 1.2 Tågtrafik 1.3 Godstransporter 2 100 procent förnybart 2.1 Solenergi 2.2 Ett mer flexibelt elsystem


Utskottsberedning: 2018/19:CU11 2018/19:FiU22 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU12 2018/19:MJU17 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:NU12 2018/19:NU14 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU13 2018/19:TU15 2018/19:TU16 2018/19:TU17 2018/19:TU5 2018/19:UU14
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 31 avslag

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 121 kB)

Effektiv styrning mot klimatmålen

Motion 2018/19:2733 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2733 av Jonas Eriksson m.fl. MP Effektiv styrning mot klimatmålen Sammanfattning I denna motion lyfter Miljöpartiet fram förslag för mer effektiv styrning mot klimatmålen, med utgångspunkt i det klimatpolitiska ramverket. Plan- och bygglagen, skogsvårdslagen och många andra regelverk är


Utskottsberedning: 2018/19:CU12 2018/19:FiU34 2018/19:KU32 2018/19:MJU4 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2018/19:2733 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (docx, 194 kB) Motion 2018/19:2733 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 276 kB)

Agenda 2030 - målstyrning mot en hållbar värld

Motion 2018/19:2738 av Annica Hjerling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2738 av Annica Hjerling m.fl. MP Agenda 2030 målstyrning mot en hållbar värld Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en parlamentarisk kommitté bör ersätta Agenda 2030-delegationen då den avslutar sitt arbete i mars 2019, och detta tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:FiU26 2018/19:FiU34 2019/20:FiU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 2 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2738 av Annica Hjerling m.fl. (MP) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2738 av Annica Hjerling m.fl. (MP) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se