Annicka Engblom (M)

Annicka Engblom (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län, plats 36
Titel Kommunikatör.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864641
E-post annicka.engblom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-05
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2019-06-19 –
    • Suppleant 2017-03-30 – 2019-06-19
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2018-10-24 –
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-10, försvarsutskottet 10-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12, 13 och 14 och konstitutionsutskottet 14-. Suppleant försvarsutskottet 06-10 och 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11 och 13. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 12-15. Suppleant Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-14.
  • Föräldrar

    Driftingenjören Jenö Berényi och kartteknikern Kerstin Engblom-Berényi.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Wenströmska skolan i Västerås, slutår 88. Universitetsstudier i tyska vid Universität Wien 88 och franska, historia och samhällskunskap vid L'université Sorbonne, Paris 89. Marinens officershögskola 92-94. Engelska, Högskolan i Karlskrona/Ronneby 93 och ryska, Lunds universitet 99-01.
  • Anställningar

    Lärarvikarie, Västerås kommun 87-90. Lärare, Student Travel Schools (STS), Brighton 90. Lärare, Sambandsskolan, Karlskrona örlogsskolor 93. Underrättelseinhämtare och analytiker, Försvarets radioanstalt (FRA) 94-03. Alumnkoordinator, Blekinge tekniska högskola 04-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 06-. Ledamot, Nordiska rådet och ordförande, nordiska rådets medborgar- och konsumentutskott 13-16. Ledamot, Luftförsvarsutredningen 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlskrona 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 98-02, ersättare 02-06. Ledamot, barn- och ungdomsnämnden 98-02, 2:e vice ordförande 02-06. Ersättare, fastighetsutskottet 02-06. Ledamot, nämnden för utbildning, forskning och kompetensförsörjning, region Blekinge 02-06. Ersättare, Telenor Arena Rosenholms styrelse 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Rödeby Moderatförening 01-03, ordförande 03-14. 2:e vice förbundsordförande Blekinge distrikt 01-12, förbundsordförande 12-13. Ledamot, Stiftelsen Barometern. Ledamot, Kungliga Örlogsmannasällskapet 09-. Ledamot, Sjövärnskårens riksstyrelse 15-. Ordförande, Moderatkvinnorna 15-.
  • Bostadsort

    Rödeby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regionala flygplatser

Motion 2019/20:2156 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2156 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M Regionala flygplatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en strategi för att säkra de regionala flygplatsernas överlevnad och tillkännager detta för regeringen. Motivering De regionala


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2156 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2156 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Spelmarknadspolitik

Motion 2019/20:3047 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3047 av Lotta Finstorp m.fl. M Spelmarknadspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten ska dela Svenska Spel i två strikt skilda bolag där de konkurrensutsatta spelformerna koncentreras i ett av bolagen och de monopolistiska spelformerna


Utskottsberedning: KrU 2019/20:NU4

Motion 2019/20:3047 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3047 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2019/20:3327 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3327 av Lotta Finstorp m.fl. M Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2019/20:KrU1

Motion 2019/20:3327 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3327 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se