Annie Lööf (C)

Annie Lööf (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 218
Titel Jurist.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annie.loof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Partiledare
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-04-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-09-11 – 2016-03-31
    • Ordinarie 2014-10-04 – 2015-09-10
    • Ledig 2011-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-09-28
    • Centerpartiet

    • Partiledare 2011-09-23 –
    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2011-09-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2016-04-04 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-09-16
    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister 2011-09-29 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot konstitutionsutskottet 06-10, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och finansutskottet 10-11. Suppleant justitieutskottet 06-11 och arbetsmarknadsutskottet 09-10. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-11, krigsdelegationen 10- och Utrikesnämnden 14-15 och 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-08. Vice gruppledare Centerpartiet 10-11. Partiledare Centerpartiet 11-. Statsråd och chef (näringsminister), Näringsdepartementet 110929-141003.
  • Föräldrar

    Närpolischefen och kommunalrådet Hans-Göran Johansson och bankrådgivaren Rose-Marie Johansson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Värnamo. Jur. kand., Lunds universitet.
  • Anställningar

    Valombudsman, CUF i Jönköping 02. Barista, Coffee Republic, London 03. Assistent, Föreningssparbanken Juristbyrån, Värnamo sommaren 05 och 06. Butiksförsäljare, Old Macs, Värnamo 00-06 (deltid).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Värnamo 06-07, ersättare 02-04 och 10. Ledamot, medborgarnämnden 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice förbundsordförande, CUF 04-07. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 09-, adjungerad ledamot i Centerpartiets avdelnings- krets- och distriktsstyrelse 06-. Ledamot, Stiftelsehögskolan i Jönköpings styrelse 10-. Ledamot, Coompanion Sveriges styrelse 09-11. Partiordförande, Centerpartiet 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: JuU UbU

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

En trygg och tillgänglig vård med patienten i centrum

Motion 2019/20:3109 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3109 av Annie Lööf m.fl. C En trygg och tillgänglig vård med patienten i centrum Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering En trygg och tillgänglig vård med patienten i centrum Stärkt patientlag för att korta köerna Förbättrad information om väntetider inför behandling


Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2019/20:3109 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 90 kB) Motion 2019/20:3109 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 145 kB)

Ansvar och resultat för klimat och miljö

Motion 2019/20:3107 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3107 av Annie Lööf m.fl. C Ansvar och resultat för klimat och miljö Sammanfattning Världens utsläpp måste minska. Men trots att nästan alla världens länder står bakom Parisavtalets klimatmål så ökar utsläppen, i Sverige, i Europa och i världen. Runt om i världen samlas unga människor för


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU 2019/20:FiU34

Motion 2019/20:3107 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 95 kB) Motion 2019/20:3107 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 152 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se