Annika Jonsell (M)

Annika Jonsell (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel juridikstuderande
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

invandrarpolitiken

Skriftlig fråga 1997/98:715 av Jonsell, Annika (m)

Fråga 1997/98:715 av Annika Jonsell m till statsrådet Pierre Schori om invandrarpolitiken En familj i Halmstad skall nu utvisas till Kina, enligt ett beslut av Invandrarverket. Familjen har bott i Sverige i sju år, båda makarna har bra inkomst och stabilt arbete, deras barn har vuxit upp i Sverige. Detta fall är bara

Inlämnad: 1998-05-07 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

ALU-konkurrens med privat företagsamhet

Skriftlig fråga 1997/98:409 av Jonsell, Annika (m)

Fråga 1997/98:409 av Annika Jonsell m till arbetsmarknadsministern om ALU-konkurrens med privat företagsamhet I Forshaga kommun i Värmland har ett privatägt kafé tvingats i konkurs, utkonkurrerat av ett kafé i närheten som drivs i form av ALU-projekt. Det har, med offentliga subventioner, kunnat hålla lägre priser än

Inlämnad: 1998-02-05 Besvarare: arbetsmarknadsminister Margareta Winberg (S)

arbetslöshet i EU och Sverige

Skriftlig fråga 1997/98:110 av Jonsell, Annika (m)

Fråga 1997/98:110 av Annika Jonsell m till arbetsmarknadsministern om arbetslöshet i EU och Sverige Inför EU-toppmötet om arbetslöshet har diskussionen handlat om vilka metoder som är mest effektiva när det gäller att skapa nya arbeten och minska arbetslösheten. EU-kommissionen har för att sätta press på medlemsländerna

Inlämnad: 1997-11-06 Besvarare: arbetsmarknadsminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.