Annika Jonsell (M)

Annika Jonsell (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel juridikstuderande
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd

Motion 1997/98:So30 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:So30 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd Inledning Tandvårdsförsäkringen har de senaste tre åren varit föremål för flera förslag till ändringar från regeringen och ett antal utredningar. Vid ett tillfälle har dessutom regeringen förelagt


Utskottsberedning: -----------1997/98:SoU25
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:111 Reformerad förtidspension, m.m.

Motion 1997/98:Sf29 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf29 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:111 Reformerad förtidspension, m.m. Inledning Regeringen för i propositionen ett längre resonemang om behovet av ett reformerat förtidspensionssystem. Det handlar bl.a. om förändringar av beräkningen av förtidspensionens storlek,


Utskottsberedning: ----1997/98:SfU11
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:57 Ombildning av Handikappinstitutet

Motion 1997/98:So19 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:So19 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:57 Ombildning av Handikappinstitutet Regeringen föreslår att Handikappinstitutet ombildas till Hjälpmedelsinstitutet HI med staten, landstingen och kommunerna som gemensamma huvudmän. Vi ser förslaget som ett steg i rätt riktning.


Utskottsberedning: ---1997/98:SoU19
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.