Annika Jonsell (M)

Annika Jonsell (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel juridikstuderande
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m.

Motion 1995/96:Fi122 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi122 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m. Bakgrunden Regeringen presenterar i proposition 1995/96:222 vissa förslag till åtgärder för att bekämpa arbetslösheten.


Utskottsberedning: --------1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m.

Motion 1995/96:Fi88 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi88 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m. I föreliggande proposition föreslår regeringen ett par förändringar under femte titeln


Utskottsberedning: -----1995/96:FiU10
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m.

Motion 1995/96:Fi84 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi84 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m. Regeringens förslag till tilläggsbudget för återstoden av budgetåret 1995/96 innehåller


Utskottsberedning: --1995/96:FiU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.