Annika Jonsell (M)

Annika Jonsell (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel juridikstuderande
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration, m.m.

Motion 1996/97:Sf35 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Sf35 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration m.m. Propositionen I propositionen föreslår regeringen att kompensationsnivåerna i sjukförsäkringen och föräldraförsäkringen höjs från nuvarande 75 till


Utskottsberedning: -----------------1996/97:SfU12
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi48 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi48 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition I föreliggande proposition föreslår regeringen några förändringar för 1997 under utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg. De ramanslag som föreslås justerade är A Hälsovård


Utskottsberedning: ------1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:A48 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:A48 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition Bakgrunden Statistiska centralbyrån SCB redovisar för mars månad en öppen arbetslöshet på 8,4 procent. Härtill kommer 5,1 procent som sysselsätts i arbetsmarknadspolitiska åtgärder. Storleken


Utskottsberedning: ----------------1996/97:AU13 1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 16 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.