Annika Lillemets (MP)

Annika Lillemets (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel Civilingenjör
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22
    • Suppleant 2014-06-26 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant trafikutskottet 10-14, skatteutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-16, kulturutskottet 14-16, näringsutskottet 14-16 och socialutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Tage Carlsson och Maria Carlsson, f. Lillemets.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrköping, slutår 81. Civilingenjörsexamen, Teknisk fysik och elektroteknik, Linköpings tekniska högskola, 87.
  • Anställningar

    Systemutvecklare och projektledare, Ericsson 87-88, 90-05 och Nokia Data Systems 89-90.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 02-10, gruppledare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 07-10. Ersättare, Tekniska Verkens styrelse 07-09 och barn- och ungdomsnämnden, Linköping 99-04 och 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen 09-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vinklad fakta i gratis läromedel

Interpellation 2011/12:431 av Lillemets, Annika (MP)

den 11 juli Interpellation 2011/12:431 Vinklad fakta i gratis läromedel av Annika Lillemets MP till utbildningsminister Jan Björklund FP Enligt statistik från läromedelsföretagens branschorganisation minskar anslagen till läromedel i svenska grundskolor. Mellan 2000 och 2011 har inköpen per elev minskat med 22 procent.

Inlämnad: 2012-07-11 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vinklad fakta i gratis läromedel

Den högre utbildningens roll i den digitala agendan

Interpellation 2011/12:428 av Lillemets, Annika (MP)

den 20 juni Interpellation 2011/12:428 Den högre utbildningens roll i den digitala agendan av Annika Lillemets MP till statsrådet Anna-Karin Hatt C Näringsdepartementet presenterade i oktober 2011 It i människans tjänst en digital agenda för Sverige Den ska vara en sammanhållen strategi som syftar till att statens

Inlämnad: 2012-06-20 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den högre utbildningens roll i den digitala agendan

Flygets ökade klimatpåverkan

Interpellation 2011/12:426 av Lillemets, Annika (MP)

den 14 juni Interpellation 2011/12:426 Flygets ökade klimatpåverkan av Annika Lillemets MP till miljöminister Lena Ek C Flyget är en stor och växande utsläppskälla av växthusgaser. När alla växthusgaser räknas med står flyget i dagsläget för ca 5 procent av de globala utsläppen. För Sverige är siffran högre. Utsläppen

Inlämnad: 2012-06-14 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Flygets ökade klimatpåverkan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se