Annika Nilsson (S)

Annika Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel statssekreterare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2005-09-20 – 2006-10-02
    • Ordinarie 2005-08-01 – 2005-09-19
    • Ledig 2005-02-21 – 2005-07-31
    • Ordinarie 2004-01-01 – 2005-02-20
    • Ledig 2003-09-22 – 2003-12-31
    • Ordinarie 2003-07-01 – 2003-09-21
    • Ledig 2003-04-17 – 2003-06-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2003-04-16
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2002/03:KRU6 3 april 2003 Radio- och TV-frågor

Rekryteringen till högskolestudier

Motion 1994/95:Ub714 av Thomas Östros m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub714 av Thomas Östros m.fl. s Rekrytering till högskolestudier Den sociala snedrekryteringen till högre studier har, trots en serie utbildningsreformer, förändrats endast marginellt de senaste 25 åren. En utredning som presenterades 1993 SOU 1993:85 visar att det är stor skillnad mellan


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Studenternas motionsverksamhet

Motion 1994/95:Ub687 av Annika Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub687 av Annika Nilsson m.fl. s Studenternas motionsverksamhet Bidrag till studentkårernas motionsverksamhet och hälso- och sjukvård, benämnd studenthälsovård, har utgått i nuvarande form sedan 1967 prop. 1967:481992-07-01 överfördes hälso- och sjukvårdens huvudmannaskap från studentkårerna


Utskottsberedning: -1995/96:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Kårobligatoriet

Motion 1994/95:Ub686 av Annika Nilsson och Thomas Östros (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub686 av Annika Nilsson och Thomas Östros s Kårobligatoriet Kår- och nationsobligatoriets varande eller icke varande har diskuterats länge. Utredningar har avlöst varandra för att ta reda på de konsekvenser som ett avskaffande skulle få. Våren 1993 tog riksdagen ett beslut på att från


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se