Annika Nilsson (S)

Annika Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel statssekreterare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2005-09-20 – 2006-10-02
    • Ordinarie 2005-08-01 – 2005-09-19
    • Ledig 2005-02-21 – 2005-07-31
    • Ordinarie 2004-01-01 – 2005-02-20
    • Ledig 2003-09-22 – 2003-12-31
    • Ordinarie 2003-07-01 – 2003-09-21
    • Ledig 2003-04-17 – 2003-06-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2003-04-16
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2002/03:KRU6 3 april 2003 Radio- och TV-frågor

med anledning av skr. 1996/97:66 Redogörelse för en överenskommelse om vissa ersättningar till sjukvårdshuvudmännen m.m. för år 1997

Motion 1996/97:So15 av Annika Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1996/97:So15 av Annika Nilsson s med anledning av skr. 1996/97:66 Redogörelse för en överenskommelse om vissa ersättningar till sjukvårdshuvudmännen m.m. för år 1997 I årets s.k. Dagmaröverenskommelse överförs vissa resurser till sjukvårdshuvudmännen samtidigt som dessa i sin tur gör vissa åtaganden.


Utskottsberedning: --1996/97:SoU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Förhandsbesked om tillgodoräknande av studier i utlandet

Motion 1996/97:Ub444 av Annika Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub444 av Annika Nilsson s Förhandsbesked om tillgodoräknande av studier i utlandet Under läsåret 1994/95 läste uppskattningsvis 18 000 svenska studenter utomlands. En termin eller ett läsår i ett annat land är en naturlig del i många studenters utbildning, både för dem som läser inom


Utskottsberedning: -1996/97:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Rekrytering till högre studier

Motion 1996/97:Ub443 av Annika Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub443 av Annika Nilsson s Rekrytering till högre studier Frågan om var framtidens arbeten finns har många ställt sig, svaret på frågan är dock något svårare. Även om vi inte vet hur framtidens arbetsmarknad kommer att se ut vet vi att det kommer att ställas högre krav på utbildning. Allt


Utskottsberedning: -1996/97:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se