Annika Nilsson (S)

Annika Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel statssekreterare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2005-09-20 – 2006-10-02
    • Ordinarie 2005-08-01 – 2005-09-19
    • Ledig 2005-02-21 – 2005-07-31
    • Ordinarie 2004-01-01 – 2005-02-20
    • Ledig 2003-09-22 – 2003-12-31
    • Ordinarie 2003-07-01 – 2003-09-21
    • Ledig 2003-04-17 – 2003-06-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2003-04-16
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2002/03:KRU6 3 april 2003 Radio- och TV-frågor

Kollektiva CSN-ansökningar

Motion 1997/98:Ub703 av Annika Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub703 av Annika Nilsson s Kollektiva CSN-ansökningar Föreningslivet är en viktig bas för den demokratiska fostran. Att vara delaktig, att vara med i samhällsdebatten och att i många fall själv ta aktivt ansvar för sig själv men även för andra ger inte bara bättre förutsättningar för den


Utskottsberedning: -1997/98:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Fribeloppet i studiemedelssystemet

Motion 1997/98:Ub702 av Annika Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub702 av Annika Nilsson s Fribeloppet i studiemedelssystemet Att ha ett bra offentligt studiemedelssystem är bra både för individen och för staten. att med ett bra studiefinansieringssystem uppmuntar människor att läsa. Att ge dem en möjlighet till att höja sin kompetens och på så vis lättare


Utskottsberedning: -1997/98:UbU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Uppdragsutbildning

Motion 1997/98:Ub415 av Annika Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub415 av Annika Nilsson s Uppdragsutbildning De flesta högskolor och universitet bedriver idag uppdragsutbildning, det vill säga utbildning där deltagarna utses av den som beställer utbildningen. De positiva delarna i uppdragsutbildningen är att de ger möjligheter till fort- och vidareutbildning.


Utskottsberedning: -1997/98:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se