Annika Nilsson (S)

Annika Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel statssekreterare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2005-09-20 – 2006-10-02
    • Ordinarie 2005-08-01 – 2005-09-19
    • Ledig 2005-02-21 – 2005-07-31
    • Ordinarie 2004-01-01 – 2005-02-20
    • Ledig 2003-09-22 – 2003-12-31
    • Ordinarie 2003-07-01 – 2003-09-21
    • Ledig 2003-04-17 – 2003-06-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2003-04-16
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2002/03:KRU6 3 april 2003 Radio- och TV-frågor

Campus Helsingborg

Motion 1999/2000:Ub425 av Annika Nilsson och Kent Härstedt (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub425 av Nilsson, Annika s Campus Helsingborg Betydelsen av kunskap och utbildning har ökat genom att Sverige förändrats från ett utpräglat industrisamhälle till ett mer kunskaps- och informationsintensivt samhälle. I yrken där det tidigare krävdes grundläggande utbildning ställer arbetsgivarna


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Simkunnighet bland skolbarn

Motion 1999/2000:Ub264 av Kent Härstedt och Annika Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub264 av Härstedt, Kent s Simkunnighet bland skolbarn Svenska Livräddningssällskapet, SLS, har under många år iakttagit och försökt göra de ansvariga inom skola, stat och kommun uppmärksamma på den nedåtgående trenden vad det gäller barns simkunnighet. SLS har låtit Sifo årligen göra


Utskottsberedning: --1999/2000:UbU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Stöd till Tibets folk

Motion 1999/2000:U614 av Annika Nilsson och Morgan Johansson (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:U614 av Nilsson, Annika s Stöd till Tibets folk Tibet är ett land som sedan 1950 är ockuperat av Kina. Situationen för tibetanerna blir allt värre. 1216 politiska fångar fanns dokumenterade i januari 1998, siffran har med mycket stor sannolikhet ökat sedan dess. Det är exempelvis förbjudet


Utskottsberedning: -1999/2000:UU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se