Annika Strandhäll (S)

Annika Strandhäll (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.strandhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-10-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2019-10-01
    • Socialminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Ledamot i regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.
  • Anställningar

    Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs stad 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Avdelningsstyrelsen Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Styrelseledamot, försäkringsbolaget Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd, OFR 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:251 av Lars Püss (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan

Psykisk ohälsa och sjukskrivningar inom kontaktyrken

Interpellation 2014/15:731 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2014/15:731 Psykisk ohälsa och sjukskrivningar inom kontaktyrken av Lotta Finstorp M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Vi ser dessvärre en oroande ökning av psykisk ohälsa. Antalet sjukskrivningar ökar markant efter ett antal år med minskade sjukskrivningstal. Det är framför allt inom yrken

Inlämnad: 2015-07-07 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:731 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Psykisk ohälsa och sjukskrivningar inom kontaktyrken

Minskningen av antalet anmälningar och prövningar av arbetsskador

Interpellation 2014/15:730 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2014/15:730 Minskningen av antalet anmälningar och prövningar av arbetsskador av Lotta Finstorp M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Enligt en rapport som LO-TCO Rättskydd AB har tagit fram har antalet arbetsskadeanmälningar och arbetsskadeprövningar minskat de senaste tio åren. Till viss

Inlämnad: 2015-07-07 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:730 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Minskningen av antalet anmälningar och prövningar av arbetsskador

Sanningen om förtidspensioneringarna

Interpellation 2014/15:723 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2014/15:723 Sanningen om förtidspensioneringarna av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens egna expertmyndigheter är kritiska mot att regeringen mörkar effekter på offentliga finanser och sysselsättning. Regeringens viktigaste vallöfte, att ha EU:s lägsta arbetslöshet 2020,

Inlämnad: 2015-06-22 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:723 av Niklas Wykman (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sanningen om förtidspensioneringarna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se