Eva Nordmark (S)

Eva Nordmark (S)

Arbetsmarknadsminister

Parti Socialdemokraterna
Titel studerande
Född år 1971

Aktuella uppdrag

    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 1998-10-05
    • Ledig 1996-09-18 – 1997-04-30
    • Ordinarie 1995-10-10 – 1996-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1997-05-07 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-09-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1997-05-07 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-09-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1995-11-08 – 1996-10-23
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2019-09-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:177 av Saila Quicklund (M) 14 januari 2020 Arbetsmiljön inom äldreomsorgen
Debatt om förslag 2019/20:AU2 17 december 2019 Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
Interpellationsdebatt 2019/20:112 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) 3 december 2019 Arbetsmiljö och psykisk ohälsa
Interpellationsdebatt 2019/20:111 av Lars Beckman (M) 3 december 2019 Utvecklingstid

Reformeringen av Arbetsförmedlingen

Svar på skriftlig fråga 2019/20:719 besvarad av Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

A2020/02342/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:719 av Sultan Kayhan S Reformeringen av Arbetsförmedlingen Sultan Kayhan har frågat mig hur jag ser på att säkerställa en trygg övergång under omställningen på Arbetsförmedlingen som innebär en god arbetsmiljö för

Svarsdatum: 2020-01-10 Frågeställare: Sultan Kayhan (S)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:719 besvarad av Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S) (docx, 85 kB)

Reform av utstationeringsreglerna

Svar på skriftlig fråga 2019/20:695 besvarad av Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

A2019/02341/ARM Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:695 av Ludvig Aspling SD Reform av utstationeringsreglerna Ludvig Aspling har frågat mig när regeringen kommer att lägga en proposition på riksdagens bord och varför man inte gjort så ännu. 4 juni 2019 överlämnades

Svarsdatum: 2020-01-08 Frågeställare: Ludvig Aspling (SD)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:695 besvarad av Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S) (docx, 87 kB)

Samhalls uppdrag

Svar på skriftlig fråga 2019/20:626 besvarad av Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Svar på fråga 2019/20:626 av Magnus Persson SD Samhalls uppdrag Magnus Persson har frågat mig om jag tänker vidta åtgärder för att komma till rätta med de problem som uppdagats på Samhall. Samhalls verksamhet och de arbetstillfällen som den skapar är viktiga för att kvinnor och män med funktionsnedsättning och nedsatt

Svarsdatum: 2019-12-19 Frågeställare: Magnus Persson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:626 besvarad av Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S) (docx, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se