Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsalas socialdemokratiska partidistrikt.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Pensionärer som missar bostadstillägg

Svar på skriftlig fråga 2019/20:130 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2019/20:130 av Katarina Brännström M Pensionärer som missar bostadstillägg Katarina Brännström har frågat mig hur jag avser att arbeta för att fler som har rätt till bostadstillägg också ska kunna få det. Jag välkomnar att Katarina Brännström delar regeringens inställning om att det är problematiskt att personer

Svarsdatum: 2019-10-16 Frågeställare: Katarina Brännström (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:130 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 87 kB)

Hög sjukfrånvaro hos kvinnor

Svar på skriftlig fråga 2019/20:129 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2019/04220/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:129 av Katarina Brännström M Hög sjukfrånvaro hos kvinnor Katarina Brännström har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder för att minska sjukfrånvaron och framför allt för att minska skillnaderna mellan män och

Svarsdatum: 2019-10-16 Frågeställare: Katarina Brännström (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:129 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 84 kB)

Åtgärder för att minska sjukskrivningarna

Svar på skriftlig fråga 2019/20:92 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2019/04108/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:92 av Elisabeth Björnsdotter Rahm M Åtgärder för att minska sjukskrivningarna Elisabeth Björnsdotter Rahm har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder för att minska sjukskrivningarna. När den förra regeringen

Svarsdatum: 2019-10-09 Frågeställare: Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:92 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se