Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M) 17 september 2019 Kostnadsutjämningsutredningen
Interpellationsdebatt 2018/19:294 av Ulla Andersson (V) 29 augusti 2019 Kommunernas ekonomi
Interpellationsdebatt 2018/19:293 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) 29 augusti 2019 Kostnadsökning i välfärden
Interpellationsdebatt 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 23 april 2019 Politisk aktivism bland myndighetsanställda

Dokument:

Arbete framför bidrag

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3557 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2021/06135 Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:3557 av Markus Wiechel SD Arbete framför bidrag Markus Wiechel har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att det aldrig ska vara mer lönsamt eller innebära samma intäkt för en människa att gå på bidrag eller

Svarsdatum: 2021-09-08 Frågeställare: Markus Wiechel (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3557 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 68 kB)

Kontroll av pensioner

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3506 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2020/21:3506 Katarina Brännström M Kontroll av pensioner Katarina Brännström har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att Pensionsmyndigheten ska ha bättre rutiner och kontroller för att förhindra felaktiga utbetalningar. För att våra välfärdssystem ska uppfattas som legitima krävs att bidrag och

Svarsdatum: 2021-09-08 Frågeställare: Katarina Brännström (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3506 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 69 kB)

En enhet för utredande av bidragsbrott

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3446 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2020/21:3446 av Maria Malmer Stenergard M En enhet för utredande av bidragsbrott Maria Malmer Stenergard har frågat mig om jag kommer att ta några initiativ för att säkerställa att det inrättas en bidragsbrottsenhet på Försäkringskassan, och när jag i sådana fall räknar med att en sådan kan finnas på plats.

Svarsdatum: 2021-08-30 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3446 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se