Arin Karapet (M)

Arin Karapet (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post arin.karapet[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-20 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-19 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:16 av David Josefsson (M) 5 november 2019 Det ökande antalet sprängdåd i Sverige
Interpellationsdebatt 2018/19:275 av Saila Quicklund (M) 24 september 2019 Straffbeskattning av folket på landsbygden
Interpellationsdebatt 2018/19:272 av Jan Ericson (M) 24 september 2019 Skattebelastningen på privatbilismen
Frågestund 12 september 2019 Frågestund

med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande

Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ytterligare förslag vad avser


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 87 kB)

Föräldraförsäkringen

Motion 2019/20:3369 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3369 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Föräldraförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska göra relevanta lagändringar för att föräldrapenningen på grundnivå, dvs. för den som inte har arbetsinkomst, ska begränsas


Utskottsberedning: SfU

Motion 2019/20:3369 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3369 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2019/20:3368 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3368 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha en stram, human och långsiktigt hållbar migrationspolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SfU SoU 2019/20:JuU25 2019/20:JuU26 2019/20:SfU3 2019/20:SfU4

Motion 2019/20:3368 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2019/20:3368 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se