Aron Emilsson (SD)

Aron Emilsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 301
Titel Fil.kand. i kulturarvsstudier.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aron.emilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2020-10-30
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-. Suppleant miljö-och jordbruksutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Filmfotografen Robert Emilsson och instrumentalläraren Elinor Emilsson, f. Gustavsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Lerum, slutår 09. Statsvetenskapens grunder, Göteborgs universitet 09. Kandidatexamen i kulturarvsstudier, Göteborgs universitet 13.
  • Anställningar

    Kyrkogårdsvaktmästare, Starrkärr-Kilanda församling 05-12. Kyrkvaktmästare, Starrkärr-Kilanda församling 09-14. Kyrkoskrivare/administrativ assistent, Starrkärr-Kilanda församling 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lerum 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Verkställande utskottet, Sverigedemokraterna 15-. Suppleant Partistyrelsen, Sverigedemokraterna 15-. Ledamot och vice gruppledare Kyrkomötet 13-. Ledamot Göteborgs stiftsfullmäktige 13-. Kyrkvärd, Starrkärr-Kilanda församling 06-09. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Lerum 11-14. Ordförande, Sverigedemokraterna Lerum 14-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad kunskap om allemansrätten i skolan

Motion 2019/20:3198 av Cassandra Sundin och Aron Emilsson (båda SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3198 av Cassandra Sundin och Aron Emilsson båda SD Ökad kunskap om allemansrätten i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur skolan kan bidra för att ytterligare öka kunskaperna om allemansrätten och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3198 av Cassandra Sundin och Aron Emilsson (båda SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3198 av Cassandra Sundin och Aron Emilsson (båda SD) (pdf, 73 kB)

Villkor för framförande av vattenskoter

Motion 2019/20:3234 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3234 av Aron Emilsson m.fl. SD Villkor för framförande av vattenskoter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av förarbevis för vattenskoter samt om att utreda övriga villkor för framförande av vattenskoter som omnämns i motionen och

2019-10-03

Motion 2019/20:3234 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3234 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Utbyggnad av Bohusbanan

Motion 2019/20:3232 av Aron Emilsson (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3232 av Aron Emilsson SD Utbyggnad av Bohusbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt se över möjligheterna att utöka Bohusbanan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västra Götalandsregionen är i många avseenden


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:3232 av Aron Emilsson (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3232 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se