Åsa Coenraads (M)

Åsa Coenraads (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 104
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866127
E-post asa.coenraads[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-02-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-02-01
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-14
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2017-03-22 –
    • Suppleant 2015-03-25 – 2017-03-22
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11. Suppleant OSSE-delegationen 14-, ledamotsrådet 15-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Livsmedelsverkets insynsråd. Ledamot av den parlamentariska landsbygdskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Västmanland.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Situationen i Hongkong

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:862 Situationen i Hongkong av Åsa Coenraads M till Utrikesminister Margot Wallström S Hongkong har sedan den 1 juli 1997 varit en del av Folkrepubliken Kina. Dessförinnan var Hongkong en kronkoloni till Storbritannien. Överlämnandet av Hongkong föregicks av ett internationellt avtal mellan Storbritannien

Inlämnad: 2019-08-01 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Mälardalens högskola

Skriftlig fråga 2018/19:780 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:780 Mälardalens högskola av Åsa Coenraads M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Den 5 september 2018 besökte statsminister Stefan Löfven Västerås och Mälardalens högskola tillsammans med dåvarande minister för högre utbildning och forskning Helene Hellmark Knutsson. Under besöket meddelade statsministern

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:780 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 77 kB)

Näringsdepartementets långa handläggningstider

Skriftlig fråga 2018/19:779 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:779 Näringsdepartementets långa handläggningstider av Åsa Coenraads M till Näringsminister Ibrahim Baylan S I konstitutionsutskottets höstgranskning 2018/19:KU10 riktades bland annat stark kritik mot Näringsdepartementets långa handläggningstider. Den längsta uppmätta tiden för tid mellan avslutad brevväxling

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:779 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se