Åsa Eriksson (S)

Åsa Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 134
Titel Grundskollärare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866104
E-post asa.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-22 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-03-20 – 2018-03-21
    • Ersättare 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2016-09-27 – 2017-04-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-04-12 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16-(ersättare 160815-). Extra suppleant utrikesutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Träslöjdsläraren Björn Eriksson och folkskolläraren Anna-Britta Eriksson, f. Sjögren.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. S En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om överväganden kring lex Sarah inom skolan för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling, trakasserier och diskriminering och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Mälardalens högskola

Motion 2019/20:2268 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2268 av Hans Ekström m.fl. S Mälardalens högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Mälardalens högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mälardalens högskola, MDH, är en mycket viktig kompetensförsörjare i regionen. MDH


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2268 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2268 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se