Åsa Westlund (S)

Åsa Westlund (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 143
Titel Fil.mag. statsvetenskap
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865874
E-post asa.westlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Ordförande
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-05-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-10-31
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2018-03-22 – 2018-03-27
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-22
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2018-10-03 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2014-12-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-03-23 – 2018-10-09
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 14. Ledamot Europaparlamentet 04-14.
  • Föräldrar

    Fil.kand. Bo Westlund och läraren Gunilla Westlund, f. Landin.
  • Utbildning

    Fil.mag. i statsvetenskap 00 och juridikstudier, Göteborgs universitet 97-01.
  • Anställningar

    Politiskt sakkunnig, Utbildningsdepartementet 01. Förbundsordförande, S-studenter 01-03. Politisk sekreterare, Socialdemokraternas partistyrelse 03-. Europaparlamentariker, Europaparlamentet Bryssel/Strasbourg 04-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Grundlagsutredningen 04-07. Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haninge 14-. Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms län 02-04. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnd 5, Västra Götalandsregionen 99-01. Ledamot, socialnämnden och i dess arbets- och socialutskott, Haninge kommun 02-03. Ersättare, regionplan- och trafiknämnden, Stockholms län 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Göteborgs socialdemokratiska partidistrikts styrelse 99-01. Ordförande, Göteborgs socialdemokratiska högskoleförening 99-01. Ledamot, Sveriges förenade studentkårers styrelse 99-00. Ledamot, Göteborgs studentkommittés styrelse 98-99. Ledamot, Filosofiska fakulteternas studentkår Göteborg 98-01 och vice ordförande 98-99. Ledamot, FNSU:s styrelse 01-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokratiska partistyrelsen 01-03. Styrelseledamot, Sveriges socialdemokratiska studentförbund 00-01 och förbundsordförande 01-03. Styrelseledamot, Young European Socialists, YES 00-03 och samordnare, kvinnonätverket i YES 02-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas verkställande utskott 03. Adjungerad ledamot, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikts styrelse 04-16. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 13-. Ersättare, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikts styrelse 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Södertörns högskola

Motion 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter att utbyggnaden


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Internationell solidaritet - hbtq plus i hela världen

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. S Internationell solidaritet hbtq plus i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ och andra mellanstatliga


Utskottsberedning: AU CU KU SfU UU 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 94 kB)

Stärkt uppföljning av skolan

Motion 2019/20:1267 av Åsa Westlund och Azadeh Rojhan Gustafsson (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1267 av Åsa Westlund och Azadeh Rojhan Gustafsson båda S Stärkt uppföljning av skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över Skolinspektionens roll då elever väljer att byta skola, och detta tillkännager riksdagen för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:1267 av Åsa Westlund och Azadeh Rojhan Gustafsson (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:1267 av Åsa Westlund och Azadeh Rojhan Gustafsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se