Aylin Fazelian (S)

Aylin Fazelian (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 339
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aylin.fazelian[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 4 april 2019 Frågestund
Statsministerns frågestund 14 mars 2019 Statsministerns frågestund
Utrikespolitisk debatt 13 februari 2019 Utrikespolitisk debatt
Frågestund 7 februari 2019 Frågestund

E-recept i hela Norden

Motion 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. S E-recept i hela Norden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att nordiska medborgare ska kunna hämta ut e-recept i hela Norden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det ska vara enkelt att resa,


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Nordiskt register inom hälso- och sjukvården

Motion 2019/20:2327 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2327 av Eva Lindh m.fl. S Nordiskt register inom hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett införande av ett nordiskt register över alla som har legitimation för yrken inom hälso- och sjukvården, och detta


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:2327 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2327 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ungdomsmottagningar

Motion 2019/20:2326 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2326 av Eva Lindh m.fl. S Ungdomsmottagningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram riktlinjer och stöd för landets landsting och regioner för att säkerställa att alla ungdomar i Sveriges kommuner får tillgång till en mobil eller


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:2326 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2326 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se