Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 26
Titel Ombudsman.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post azadeh.rojhan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Mikael Damberg
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-02-01 – 2022-09-26
    • Statsrådsersättare 2017-04-02 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2016-08-09
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2016-08-10 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-01-22 – 2019-01-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2015-12-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-). Ledamot kulturutskottet 14-. Suppleant utrikesutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 15-.
  • Föräldrar

    Mahmud Rojhan och Mahin Kolahi.
  • Utbildning

    Orientalistprogrammet, inriktning iranska språket samt statskunskap, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Gina Tricot. Internationell sekreterare och organisationsombudsman, SSU-förbundet. Kanslichef, Stockholm läns SSU-distrikt.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Sexualbrottskommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    HSB norra Storstockholms styrelse. Svenska Irankommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Missa inte kvinnorna, jämställdheten och kooperativen i demokratioffensiven och den feministiska biståndspolitiken

Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Missa inte kvinnorna, jämställdheten och kooperativen i demokratioffensiven och den feministiska biståndspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att jämställdhetens och kooperationens kraft för


Utskottsberedning: 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Momsregler och civilsamhället

Motion 2019/20:3131 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3131 av Anna Wallentheim m.fl. S Momsregler och civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att avskaffa tvånget på att hyresgäster stadigvarande bedriver momspliktig verksamhet i lokaler de hyr och tillkännager detta


Utskottsberedning: SkU

Motion 2019/20:3131 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3131 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Kooperativa företag som fristående aktörer för jobbskapande och integration

Motion 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. S Kooperativa företag som fristående aktörer för jobbskapande och integration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kooperativa företag som lokala fristående aktörer inom jobbskapande och integration och tillkännager


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se