Barbro Holmberg (S)

Barbro Holmberg (S)

Ledamot i Riksdagens arvodesnämnd

Parti Socialdemokraterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

    • Riksdagens arvodesnämnd

    • Ledamot

    • Riksdagens arvodesnämnd

    • Ledamot 2013-01-01 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-02-12
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:423 av Ekström, Anne-Marie (fp) 8 juni 2006 Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel
Debatt om förslag 2005/06:SfU10 17 maj 2006 Migration och asylpolitik
Interpellationsdebatt 2005/06:339 av Lindblad, Göran (m) 25 april 2006 Korrekt prövning av asylärenden
Interpellationsdebatt 2005/06:334 av Larsson, Kalle (v) 25 april 2006 Kvotflyktingars integrationspotential

Dokument:

Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel

Interpellation 2005/06:423 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:423 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg s Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel I november 2005 polisanmäldes föräldrar till depressivt devitaliserade apatiska barn för misshandel, vanvård och förgiftning. Det rörde sig om 13 fall som polisanmäldes.

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel

Korrekt prövning av asylärenden

Interpellation 2005/06:339 av Lindblad, Göran (m)

den 6 april Interpellation 2005/06:339 av Göran Lindblad m till statsrådet Barbro Holmberg s Korrekt prövning av asylärenden I torsdags mördades Shabbir Rizvi på öppen gata i Karachi. Enligt hans vän skedde mordet på grund av att han var politiskt aktiv i Mohajir Quami Movement. Under sin tid i Sverige nekades Shabbir

Inlämnad: 2006-04-06 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Korrekt prövning av asylärenden

Kvotflyktingars integrationspotential

Interpellation 2005/06:334 av Larsson, Kalle (v)

den 4 april Interpellation 2005/06:334 av Kalle Larsson v till statsrådet Barbro Holmberg s Kvotflyktingars integrationspotential På ett område inom flyktingpolitiken har Sverige skaffat sig ett gott internationellt anseende, nämligen genom den årliga flyktingkvot som används för att i samarbete med FN:s flyktingkommissariat

Inlämnad: 2006-04-04 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvotflyktingars integrationspotential

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se