Bengt Berg (V)

Bengt Berg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Författare/förläggare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-03-13 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2012-03-19 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:KrU8 24 juni 2014 Folkbildningsfrågor
Debatt om förslag 2013/14:TU18 24 juni 2014 Taxifrågor
Debatt om förslag 2013/14:KrU11 17 juni 2014 Lättare att läsa
Debatt om förslag 2013/14:KrU9 17 juni 2014 Fokus på unga

med anledning av prop. 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott

Motion 2013/14:Ju31 av Lena Olsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju31 av Lena Olsson m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott 201314V077 med anledning av proposition 2013 14 237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2014/15:JuU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 4 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2013/14:Ju31 av Lena Olsson m.fl. (V) (doc, 52 kB)

med anledning av prop. 2013/14:232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten

Motion 2013/14:Ju30 av Lena Olsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju30 av Lena Olsson m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten 201314V076 med anledning av proposition 2013 14 232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten


Utskottsberedning: 2014/15:JuU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju30 av Lena Olsson m.fl. (V) (doc, 46 kB)

med anledning av prop. 2013/14:225 Bättre förutsättningar för gode män och förvaltare

Motion 2013/14:C18 av Marianne Berg m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:C18 av Marianne Berg m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:225 Bättre förutsättningar för gode män och förvaltare 201314V med anledning av Regeringens proposition 2013 14 225 Bättre förutsättningar för gode män och förvaltare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2013/14:CU34
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2013/14:C18 av Marianne Berg m.fl. (V) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se