Bengt Harding Olson (-)

Bengt Harding Olson (FP)

Född år 1937
Avliden den 14 oktober 2018

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-11-08 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m.

Motion 1997/98:Fö11 av Bengt Harding Olson (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Fö11 av Bengt Harding Olson fp med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m. FRAMTIDENS SVENSKA FÖRSVAR 1 Inledning Fredagen den 13 december 1996 fattade riksdagen ett långsiktigt försvarsbeslut för perioden 19972001 FB 96Vid beslutstillfället var


Utskottsberedning: --1997/98:FöU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:105 Det allmännas skadeståndsansvar

Motion 1997/98:L26 av Bengt Harding Olson och Kerstin Heinemann (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:L26 av Bengt Harding Olson och Kerstin Heinemann fp med anledning av prop. 1997/98:105 Det allmännas skadeståndsansvar I det fullkomliga rättssamhället ges skydd mot kränkningar och där finns inga offer. Verkligheten är dessvärre en annan. Många människor drabbas av övergrepp av varierande


Utskottsberedning: ----------1997/98:LU27
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:97 Polisens register

Motion 1997/98:Ju43 av Bengt Harding Olson (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Ju43 av Bengt Harding Olson fp med anledning av prop. 1997/98:97 Polisens register Medborgarna måste kunna skydda sig mot myndigheter med Storebrorsfasonerdvs. med överdrivet intresse av att insamla och hantera så många uppgifter som möjligt om så många medborgare som möjligt och särskilt


Utskottsberedning: --1997/98:JuU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se