Bengt-Ola Ryttar (S)

Född år 1941
Avliden den 22 juni 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2002-09-30
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1985-12-18 – 1995-01-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Suppleant 1983-10-04 – 1988-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:410 av Ryttar, Bengt-Ola (s) 15 maj 2001 rätten att demonstrera
Interpellationsdebatt 2000/01:383 av Pålsson, Chatrine (kd) 8 maj 2001 Xenical och Viagra i läkemedelssubventioneringssystemet

Riksbanken och EMU

Skriftlig fråga 2001/02:1629 av Ryttar, Bengt-Ola (s)

den 12 september Fråga 2001/02:1629 av Bengt-Ola Ryttar s till finansminister Bosse Ringholm om Riksbanken och EMU Enligt Dagens Nyheter har Riksbanken hemligstämplat en rapport angående internationella kapitalrörelser hösten 1992. Det är anmärkningsvärt att Riksbanken, som skaffat sig ett gott renommé för sin öppenhet,

Inlämnad: 2002-09-12 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption

Motion 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1994:1117 om registrerat partnerskap såvitt avser 3 kap. 2 med den ändringen att första stycket erhåller


Utskottsberedning: 2001/02:LU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:72 Ändringar i regeringsformen - samarbetet i EU m.m.

Motion 2001/02:K50 av Bengt-Ola Ryttar (s)

Motion till riksdagen 2001/02:K50 av Bengt-Ola Ryttar s med anledning av prop. 2001/02:72 Ändringar i regeringsformen samarbetet i EU m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå de ändringar i 10 kap. 2 regeringsformen som föreslås i propositionen. Riksdagen beslutar att avslå de ändringar i 10 kap.


Utskottsberedning: 2001/02:KU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se